A bankbetétek körüli pánik irracionális, mert „a betéteket nem fogják befagyasztani” bár az a tény, hogy ezt bizonygatni kell, már mutatja, hogy egyfajta bizalomvesztés alakult ki a kormánnyal szemben, állítja Bod Péter Ákos. Az MNB volt elnöke szerint ez az állapot a kormány olyan intézkedéseire vezethető vissza, mint a válságadók, a végtörlesztés vagy a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos döntések, melyek azt mutatták az emberek számára, hogy a „kormány nagyon drasztikus lépések véghezvitelére is képes”. Bod Péter Ákos szerint bár a bakbetétek körüli félelmek alaptalanok, a túlzott pénzkivitel „elérhet egy olyan makroarányt, amikor nemzetgazdasági gondot okozhat”. AZ IMF tárgyalások sikere rendkívül fontos Magyarország számára, „megállapodási kényszer van a kormányon”. A tárgyalások folyamán a jegybanktörvény mellett a másik fontos pont hazánk számára, hogy „ki lehet-e venni a túlzott deficiteljárás alól” az országot, ugyanis ha nem jön létre az IMF-el a megállapodás, vagy ha a „többletdeficit miatt büntetés lép életbe” hazánkkal szemben, az nagyon rosszul érintené az országot.
Meghátrált a kormány: jöhet a készenléti hitel
Fellegi Tamás magyar IMF tárgyalódelegáció vezetője sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnökkel a mandátumáról folytatott megbeszéléseket követően. A tárca nélküli miniszter kiemelte készek bármiről tárgyalni az IMF-fel, a cél a gyors megállapodás. A kormány tisztában van azzal, hogy az ország finanszírozását nem belső, hanem külső erőből lehet csak megoldani, a miniszterelnök álláspontja is az, hogy „tárgyalhatok készenléti hitelről”, hangsúlyozta Fellegi.
"Halmozottan hátrányos helyzetű lesz a forint"
Ma 320 forint felett járt az euró, ilyen gyenge még sohasem volt a magyar fizetőeszköz. Piaci elemzők szerint a nemzetközi bírálatok ellenére elfogadott jegybanktörvény és az IMF-tárgyalások körüli bizonytalanság okozta a gyengülést. Az utca emberét kérdeztük az okokról. A megkérdezettek nagy része egyetért az elemzők véleményével, miszerint az IMF-fel folytatatott „nem diplomatikus viselkedés” és a nemzetközi szervezetekkel való „normális kapcsolat hiánya” okozza, hogy a magyar fizetőeszköz ma negatív csúcsot döntött. Elhangzott azonban olyan vélemény is, mely szerint külső támadás áldozatai vagyunk.
Vona: Az IMF meg fogja enni Magyarországot
A múlt hét csütörtöki IMF-fel kapcsolatos bejelentés óta először vitázhattak a képviselők a Parlamentben. Rogán Antal támogatásának adott hangot a kormánynak azon döntésével kapcsolatban, mellyel „kitágította a gazdaságpolitikai mozgásteret”. A képviselő szerint a váratlan gazdasági fejlemények következtében szükséges az új megállapodás az IMF-fel. Matolcsy György egyértelműen sikeresnek ítéli a gazdaságpolitikát, ami szerinte annak köszönhető, hogy „merész és szokatlan lépéseket használ” Magyarország. Schiffer András szerint viszont ez nem gazdaságpolitika, hanem „inkoherens ámokfutás” és nem sikerélmény az, hogy „Magyarország visszakullogott az IMF-hez”. A nemzetgazdasági miniszter szerint Schiffer szavai azonban „elveszítették a szavatosságukat”. Matolcsy ráadásul jól megnézi, hogy biztosan nem szakad rá a plafon, miután az MSZP-s Józsa István azt állítja, hogy rendben adták át nekik a gazdaságot. Vona Gábor nyúl és farkas viszonyához hasonlítja Magyarország és az IMF viszonyát. „Mindegy, hogy milyen a farkas, az mindig megeszi a nyulat” – magyarázza Vona. Dúró Dóra a miniszterelnök viccének áldozata lett.
IMF tárgyalások: nincs alkupozíciója a kormánynak
Csütörtökön jelentette be a kormány, hogy új típusú megállapodást szeretne a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ma pedig már meg is kezdődtek a tárgyalások a két fél között. Stábunk az embereket kérdezte meg, mit szólnak a Matolcsy György gazdasági miniszter által még hétfőn is elképzelhetetlennek minősített megállapodás tervéhez.
Utolsó kommentek