Megkezdte az olimpiai felkészülést Kemény Dénes vezetése alatt a címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott. A szövetségi kapitány elmondta, a magyar csapat, ahogy az elmúlt három olimpián is a győzelemre esélyesek között van, „soha nem mentünk úgy olimpiára, hogy azt mondták volna, hogy vagy a magyar csapat nyer vagy a magyar csapat, de most is azok között vagyunk, akik az aranyra esélyesek”. A háromszoros olimpia bajnok, Szécsi Zoltán szintén bizakodó, „a szovjet hokisok nyertek négy olimpiai aranyat zsinórban, sokan azt mondták nekünk, hogy a harmadik arany lehetetlen, megcsináltuk azt is, a negyedik semmivel sem lehetetlenebb”. A válogatott előbb az Egyesült Államokba, illetve Kanadába, később Olaszországba és Írországba utazik, illetve Békéscsabán, Szolnokon és Margitszigeten készül a londoni játékokra.
Speed flying a füstölgő Etnán
Az Etna az egyik legaktívabb vulkán a Földön, több mint 300 krátere folyamatosan ontja a füstöt és a lávát magából. Az tűzhányó 2011 óta 24 alkalommal tört ki váratlanul, tehát egyáltalán nem kockázatmentes vállalkozás az, amire Jody Barattin és Felice Boccanegra vállalkozott: megmászni a 3.329 méteres csúcsot, majd onnan ejtőernyővel leugrani . A két olasz sportőrült az első, aki arra vállalkoztak, hogy a füstölgő Etnán hódoljanak a speed flying nevű sportnak. A speed flying névvel illetett őrületet siklóernyősök és ejtőernyősök hozták létre, megalkotva egy olyan sportot mely a repülés és a síelés keveréke. Az extrém sortolók ugrás közben elérik az óránkénti 100 kilométeres sebességet, a szilárd talajra érve pedig síléceken folytatják az utat. Jody Barattin és Felice Boccanegra sikerrel teljesítette a küldetést, de a végcél még messze, 150 csúcs meghódítása hasonló módon.
Elkezdődött a „balkáni mészáros” pere
Szinte pontosan egy évvel őrizetbe vétele után megkezdődött Ratko Mladić, az 1992-95-ös boszniai háború volt szerb katonai főparancsnokának pere Hágában, a Nemzetközi Törvényszéken. Mladić 16 évig bujkált hazájában, míg kézre kerítették. A Mladić ellen felhozott tizenegy fővádpont között népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények, a háborús törvények és szokások megsértése is szerepel, közülük a legfontosabb az 1995-ös srebrenicai vérengzés megszervezése, ahol 7500 bosnyákkal végeztek. A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszéken a vádirat ismertetésével kezdődött az eljárás. Az eljárás helyszínén a boszniai áldozatok özvegyeinek és anyjainak egy csoportja is megjelent, hogy a helyszínen kövesse a pert. A csoport tagjai egyebek között mészárosnak nevezték a vádlottat, és felszólították a bírákat, hogy méltó büntetést szabjanak ki Mladićra.
Íme, a kerekes Honda „bárszék”
A Honda nem csupán a sebesség szerelmeseire, hanem a lusta gyalogosra is gondol, ezt bizonyítja egyik fejlesztése az Uni-Cub, vagyis a kerekes „bárszék”. Három éve mutatta be a Honda az Uni-Cub elnevezésű, egy nagy és egy kis kerékkel rendelkező személyszállító-eszköznek szánt koncepcióját. Az Uni-Cub használója úgy érezheti magát, mintha egy irodai székben foglalt volna helyet, mellyel úgy közlekedhet, mint egy motoros biciklivel. A szerkezet használata roppant egyszerű, vezetője dőléssel tudja irányítani előre, hátra, jobbra és balra, ha mégsem ezt az irányítási módot választaná, akkor a rajta elhelyezett joystick-kal is lehet vezérelni. A Honda az Uni-Cubot nagyvárosi forgalomra tervezte, hogy például a fáradt vásárlónak ne kelljen gyalogolni a bevásárlóközpontban, repülőtéren, vagy múzeumban. Újratölthető lítium akkumulátornak köszönhetően több mint 100 kilogrammot képes szállítani, 6,4 km/h végsebességgel. Mivel tömeggyártásra tervezték, ezért a Honda számára rendkívül fontos volt, hogy a szerkezet biztonságos legyen. A japán vállalat most azt ígéri, a leendő vásárlókkal együtt tesztelve, tökélyre fejleszti a járművet.
Zsákolj robot!
Ebben a küzdelem nem az izmok, hanem az agyak mérkőznek egymással. A vietnámi Robocon versenyen ugyanis 34, műszaki egyetemisták által épített robot méri össze erejét, vagyis inkább tervezőik találékonyságát. A feladat, hogy a robotok leemeljék a korongokat, egy háromemeletes torony tetejéről, a gyorsaság mellett a technika is számít. Ahogy a robotok egyre nagyobb szerepet kapnak mindennapi életünkben, úgy válik egyre népszerűbbé a robotika az egyetemi hallatók körében Ázsiában, olyannyira, hogy 2002 óta a legtehetségesebb műszaki egyetemi hallgatók a Robocon versenyen mérik össze tervezői tudásukat. Az idei év döntő összecsapására Hong Kongban kerül sor augusztusban, a 2012-es megmérettetés mottója: Törekvés a békére és a jólétre.
Utolsó kommentek